IT Development
Nazwa sesji: Nowe sposoby ataków w dobie cloud computing
Termin sesji:
25.03.2014 12:10
Opis sesji:
Obliczenia chmurowe (Cloud Computing) dają duże możliwości rozwoju infrastruktury firmowej, ale jednocześnie mogą stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa danych. W prezentacji zostaną przedstawione najnowsze trendy związane z rozwojem tej technologii oraz przykłady zagrożeń.
Prowadzący:
Jakub Botwicz, EY
Bio:

Konsultant bezpieczeństwa informacji z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym.
Pracuje w dziale Zarządzania ryzykiem informatycznym EY, gdzie w ramach polskiego zespołu Advanced Security Center zajmuje się testami penetracyjnymi aplikacji webowych i mobilnych, infrastruktury oraz zabezpieczeniami środowisk wirtualnych i "chmurowych", a także aspektami zapewnienia bezpieczeństwa systemów i aplikacji w całym cyklu ich życia (SDLC).
Z wykształcenia doktor inżynier - absolwent wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.
Posiada branżowe certyfikaty CISSP, ECSA oraz GWAPT.

Nazwa sesji: Bądź niezależny. Fenomen indie developmentu z perspektywy programisty OS X.
Termin sesji:
25.03.2014 14:00
Opis sesji:
Od kilku lat mamy do czynienia z istotną "zmianą układu sił" w świecie indie developmentu. Wprowadzenie w roku 2008 App Store oraz jego rozmaitych "klonów" sprawiło, że to, co przez wiele lat pozostawało trudne (szczególnie dla obywateli takich państw jak Polska) nagle stało się nie tylko możliwe, ale wręcz "proste". Dziś — jeżeli tylko masz pomysł oraz zapał — możesz tworzyć i sprzedawać swoje prace na całym świecie. Ścieżka by to osiągnąć jest doskonale znana i dużo mniej kręta niż jeszcze kilka lat wcześniej. Nowe możliwości dotyczą w podobnym stopniu książek, muzyki czy oprogramowania. Ja w swoim wystąpieniu chciałbym skupić się na tym ostatnim. Chciałbym opowiedzieć kilka słów o tym, czy można (i jak to zrobić) żyć z tworzenia "makowego software'u".
Prowadzący:
Miłosz Staszewski, k7
Bio:

Współzałożyciel wrocławskiej firmy k7. Od samego początku swojej kariery zawodowej związany z rozwiązaniami firmy Apple. Posiadacz kilku nadawanych przez nią certyfikatów. Były amigowiec, który po drodze zaliczył "linuksową przerwę w życiorysie".

Nazwa sesji: Bioinformatyka - komputerowy klucz do genomu
Termin sesji:
25.03.2014 15:20
Opis sesji:
W ostatnich latach biologia molekularna rozwija się lawinowo odkrywając przed nami coraz więcej tajemnic dotyczących między innymi ludzkiego genomu. Technologie eksperymentalne dostarczają nam coraz więcej danych, często dziś liczonych w terabajtach w ramach pojedyńczego projektu badawczego. Analiza tych danych jest jednym z głównych zadań stojących przed bioinformatyką: dziedziną badań na pograniczu biologii i informatyki. W moim wystąpieniu opowiem o kilku ciekawych zagadnieniach badawczych współczesnej bioinformatyki i jaką rolę w ich rozwiązywaniu mają projekty open source.
Prowadzący:
dr Bartek Wilczyński, Adiunkt, Instytut Informatyki UW
Bio:

Dr Bartek Wilczyński ukończył Informatykę na UW (2003), a doktorat z matematyki (2008) zrobił w Instytucie Matematycznym PAN. Pracował w Lawrence Livermore National Laboratory w USA i European Molecular Biology Laboratory w Heidelbergu. Od 2011 adiunkt w Instytucie Informatyki na UW. Pracuje nad komputerowymi modelami regulacji genów, zarówno od strony modeli teoretycznych jak i od strony praktycznej analizy danych we współpracy z biologami.

Nazwa sesji: W jaki sposób aspekty uporządkują twój kod?
Termin sesji:
25.03.2014 16:30
Opis sesji:
Programowanie zorientowane aspektowo (AOP) przydaje się wszędzie tam, gdzie pojawiają się tzw. cross cutting concerns. Aspekty mogą pomóc programistom w pisaniu piękniejszego kodu, nie po to jedynie, by dobrze się go czytało, ale przede wszystkim by tworzyć logikę biznesową w sposób spójny z tym jak ją projektujemy. Skupię się nie tyle na samej idei, co na przedstawieniu mniej sztandarowych zastosowań niż logowanie wywołań metod czy bezpieczeństwo. Pokażę przypadki użycia aspektów w rzeczywistych sytuacjach, gdy ich wykorzystanie uporządkowało projekt, implementację oraz ułatwiło testowanie kodu.
Prowadzący:
Barbara Fusińska
Bio:

Pracowała w małej, średniej oraz dużej firmie, pełniąc role zarówno programistki, architekta, jak i kierownika. Od samego początku związana jest z platforma .Net, tworząc najpierw aplikacje desktopowe, a następnie webowe. Obecnie wspiera zespół tworzący Base CRM jako programistka Windows Phone.
Poza pracą, nałogowo ogląda seriale, prowadzi zajęcia na AGH, sesje coachingowe i szkolenia. Jest zwolennikiem współodpowiedzialności za wyniki pracy zespołu oraz teorii mówiącej, ze to co tworzy grupa jest większe niż suma wyników poszczególnych osób.
Żywiołowo reaguje na hasło rozwój we wszystkich odmianach - szkolenia, konferencje, zwykle i niezwykle rozmowy. Wciąż szuka okazji, by odkrywać potencjał drzemiący w każdym człowieku.

Nazwa sesji: Czy aplikacje w samochodach "wyprzedzą" Androida i iOS ?
Termin sesji:
26.03.2014 09:30
Opis sesji:
Ford i Audioteka ogłosiły na początku roku 2014 współpracę w ramach dystrybucji audiobooków w 11 krajach europy zachodniej. Polska firma znalazła się w gronie kilkunastu aplikacji dostępnych w systemie Ford SYNC AppLink, obok takich graczy jak Spotify, TomTom, czy Hotels.com. Przedmiotem prezentacji będą kulisy budowy aplikacji na platformę Ford, jej porównanie do innych aplikacyjnych platform innych producentów samochodów oraz prezentacja na żywo urządzenia Ford Technology Development Kit.
Prowadzący:
Tymoteusz Chmielewski, CTO , Audioteka.pl
Bio:

Szef działu badań i rozwoju w Audioteka, kieruje zespołem programistów i projektantów tworzących platformę usług Audiotea w blisko 20 krajach i na kilkanaście platform sprzętowych. Absolwent Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej (MBA). Wcześniej zarządzał przez osiem lat działem usług technologicznych w notowanej na GPW spółce K2 Internet S.A.

Nazwa sesji: Randka z Nancy - alternatywny sposób na tworzenie aplikacji WWW na platformie .NET
Termin sesji:
26.03.2014 10:50
Opis sesji:
Nancy to alternatywny sposób na tworzenie aplikacji www na platformie .NET. Framework ten, inspirowany "Sinatrą" znanym programistom Ruby, nagina zasady panujące na co dzień w typowych systemach .NETowych, wyciskając z kompilatora C# maksimum jego możliwości.
Podczas sesji zobaczymy dlaczego warto zaprosić Nancy na randkę, jak może ona odświeżyć skostniałe spojrzenie na tworzenie projektów i jakie ciekawe możliwości oferuje.
Prowadzący:
Maciej Aniserowicz
Bio:

Programista, pasjonat, blogger, szkoleniowiec, prelegent. Jeden z liderów Białostockiej Grupy .NET. Wyznawca Gita, zwolennik testów, miłośnik Resharpera. Zatwardziały wróg TFSa, Sharepointa i wszelkich innych "rozwiązań klasy enterprise" utrudniających życie programistom. Eksplorator bibliotek, narzędzi i szeroko rozumianych "alternatyw". Poszukiwacz programistycznych przygód. Od wielu lat Microsoft MVP w kategorii Visual C#.

Nazwa sesji: Co napędza Nowy mBank? Rzut okiem "pod maskę" dużego projektu IT
Termin sesji:
26.03.2014 12:10
Opis sesji:
Nieprzypadkowo tworzenie i wdrażanie oprogramowania nazywa się neurochirurgią XXI wieku – projekty IT potrafią być szalenie skomplikowane i często są obarczone dużym stopniem ryzyka. Oczywiście im większa skala projektu, tym więcej potencjalnych wyzwań (niespotykanych na tych mniejszych projektach) pojawia się na drodze do sukcesu. Wyzwań nie tylko w kwestiach zarządczych i organizacyjnych, ale także czysto technicznych. Sebastian Gębski, architekt techniczny na projekcie „Nowy mBank”, opowie m.in.:
  • o tym jak duży projekt radzi sobie m.in. z kwestią wyboru technologii i współpracą artystów z programistami
  • co to jest „coupling” i czemu to tak boli …
  • jak walczyć z długiem technicznym i z czego wynika bezwładność projektu
  • dlaczego środowiska testowe są święte, nie można zmieniać plików tekstowych a „continuous delivery” jest Nirvaną wszystkich DevOpsów
Prowadzący:
Sebastian Gębski
Bio:

Manager Accenture – Architekt Techniczny - Agilista (oddany ścieżce Kanban)
Zahartowany w ogniu licznych projektów IT (prowadzonych głównie dla dużych banków i firm ubezpieczeniowych) poliglotyczny architekt, który nie tylko nie obawia się samemu zejść do poziomu kodu, ale uważa również, że zamykanie się w ramach jednej technologii nie ma obecnie sensu. Gorliwy wyznawca podejścia Domain Driven Design. Mówi o sobie, że jego zadaniem jest rozwiązywanie problemów jego klientów tam, gdzie inni nie mogli dać rady, a robi to przy pomocy – inżynierskiego zdrowego rozsądku (to zawsze jest podstawa), potencjału zespołu (bo projekty IT to nie sport indywidualny) i technologii (jej zazwyczaj również nie da się uniknąć). Technologicznie utożsamia się bardzo mocno z platformą .NET, ale ostatnio żyje głównie w świecie aplikacji i baz danych rozproszonych (co bardzo sobie chwali) opartych na JVM. W czasie wolnym strzela z łuku bloczkowego i pochłania książki w ilościach hurtowych.

Nazwa sesji: Architektura i projektowanie systemów informatycznych od kuchni
Termin sesji:
26.03.2014 14:00
Opis sesji:
Podczas sesji omówione zostaną podstawowe problemy, z jakimi spotyka się architekt i projektant oprogramowania. Przedstawione zostaną również sposoby radzenia sobie z różnymi problemami natury technicznej, jak i menedżerskiej. Architektura to nie tylko drogowskaz, to tory, po których coraz szybciej porusza się pociąg zwany projektem. Słaba konstrukcja zwykle doprowadza do katastrofy kończącej się wykolejeniem pociągu (zawaleniem kontraktu). Błędy popełniane na tym etapie realizacji projektu są najdroższe i najbardziej opłakane w skutkach.
Omówione zostaną główne zasady związane z projektowaniem, wzorcami projektowymi, planowaniem IT, wyborem metodyk przy realizacji projektów oraz gdzie znajduje się cienka linia między wymaganiami biznesowymi a możliwościami technologicznymi.
Prowadzący:
Marcin Dąbkiewicz, Software Architect, Client & Friends
Bio:

Software Architect w firmie Client & Friends z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem w projektowaniu i tworzeniu systemów informatycznych. Swoją przygodę z komercyjnymi projektami rozpoczął od rozwiązań mobilnych, po pewnym czasie stając się ekspertem Microsoft w tym obszarze. Projektował i współtworzył rozwiązania bazujące na przetwarzaniu rozproszonym (również w zakresie baz danych). Na koncie jako architekt i projektant ma wiele projektów o różnej skali – od drobnych projektów w różnych technologiach po zaawansowane systemy m.in. dostarczania treści multimedialnych (WAVE POS TV), obsługi kadr i prognozowania służby (MON), gospodarki magazynowej (WA-PRO Mobile) czy systemów audytowania i oceny ryzyka (AdaptiveGRC). Od 3 lat zajmuje się również administracją i nadzorem nad infrastrukturą techniczną Wojskowej Akademii Technicznej, systemem obsługi studiów oraz analizą biznesową na potrzeby projektów dla MON i Działu Informatyki WAT.
Jego zainteresowania skupione są wokół algorytmiki i procesów biznesowych, baz danych, przetwarzania współbieżnego i rozproszonego, a także projektowania systemów. Od 7 lat jest wykładowcą Wydziału Cybernetyki WAT we wspomnianych obszarach.

Nazwa sesji: O algorytmach równoległych, czyli o tym, czy zawsze wiele procesorów może liczyć wydajniej niż jeden
Termin sesji:
26.03.2014 15:20
Opis sesji:
Przysłowie mówi "Co dwie głowy, to nie jedna." Czy tak też jest z komputerami? Czy jeśli do dyspozycji mamy wiele komputerów, to czy zawsze będziemy mogli rozwiązywać szybciej problemy algorytmiczne, niż na pojedynczym komputerze? Jakie są główne trudności w układaniu algorytmów równległych? Jakie są techniki projektowania algorytmów równoległych i jak mierzyć jakość takich algorytmów?
Prowadzący:
prof. dr hab. Krzysztof Diks
Bio:

Krzysztof Diks jest profesorem w Instytucie Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w algorytmice, wykłada Algorytmy i struktury danych. Jest współautorem podręcznika akademickiego Algorytmy i struktury danych, współtworzył portal z materiałami dydaktycznymi do pełnych studiów informatycznych waznika.mimuw.edu.pl, wraz z kolegami przetłumaczył na język polski dwa dzieła algorytmiczne Wprowadzenie do algorytmów oraz trzytomową Sztukę programowania. Od 1994 roku związany jest z Olimpiadą Informatyczną; od 1999 roku jest przewodniczącym Komitetu Głównego Olimpiady. W 2005 roku był przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej, która odbyła się w Polsce. W roku 2012 współorganizował Finały Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym. Jest pomysłodawcą i współorganizatorem Potyczek Algorytmicznych – najpopularniejszego konkursu algorytmicznego w Polsce. Jest autorem wielu zadań konkursowych i popularyzatorem informatyki. Od 1999 roku jest, wspólnie z prof. Janem Madeyem, opiekunem reprezentacji Uniwersytetu Warszawskiego w konkursach programistycznych. Był współopiekunem mistrzów świata w programowaniu zespołowym w latach 2003 i 2007, oraz wicemistrzów świata z roku 2012.

Nazwa sesji: Jak Sygnity przetwarza ogromne ilości informacji
Termin sesji:
26.03.2014 16:30
Opis sesji:
Prowadzący:
Bielicki Andrzej, Projektant Systemów Informatycznych, Pion Utilities, Sygnity
Bio:

Absolwent Politechniki Wrocławskiej na kierunku Informatyka i Zarządzanie, przez trzy lata pracował w Stanach Zjednoczonych na stanowisku Lead Developera w firmie Supermodel.com. Od 9 lat pracuje w firmie Sygnity, pełniąc funkcje Architekta Technicznego oraz lidera zespołu programistów .NET. Największe projekty w których był odpowiedzialny za architekturę systemu : system Bachus - obrót towarami akcyzowymi dla Ministerstwa Finansów (11 mln), oraz wdrożenie systemu AMI (22 mln) (system smart metering dla Energa Gdańsk). Posiada certyfikat TOGAF 8 (The Open Group Architecture Framework).